Malezja · Przewodnik po krajach

    Malezja · Przewodnik po krajach

    Planujesz podróż do Malezji? W takim razie nasza strona przewodnika po Malezji jest dobrym miejscem na rozpoczęcie.

    Panoramę Kuala Lumpur

     

    Malezja

    Malezja to kraj Azji Południowo-Wschodniej z populacją około 28 milionów. Składa się z 13 stanów i 3 terytoriów federalnych. W kraju co 5 lat wybierany jest monarcha wybierany spośród dziedzicznych władców państw malajskich. Rząd kierowany przez premiera jest ściśle wzorowany na brytyjskim systemie parlamentarnym.

     

    regiony

    Malezja jest wieloetniczna i wielokulturowa. Religią państwową jest islam, chociaż Malezja ma świecką konstytucję. Istnieją 2 główne regiony: Półwysep i Malezja Wschodnia.

    półwysep Malezyjski

    • Zachodnie Wybrzeże – bardziej rozwinięty region obejmujący Penang, stolica Kuala Lumpur, Kedah (stan Langawi).
    • Wschodnie Wybrzeże – tworzą stany Kelantan, Pahang i Terengganu.
    • Południe - ma tylko jeden stan, Johor (stan Johor Bahru)i dwie linie brzegowe.

    Wschodnia Malezja

    • Sabah - ma wspaniały widok do nurkowania na wyspie Sipadan i małą scenę gejowską w Kota Kinabalu
    • Sarawak – obszar pełen parków narodowych i lasów.

    Główne miasta

    • Kuala Lumpur - stolica; siedziba Petronas Towers.
    • Langkawi - grupa 99 wysp słynących z plaż, gór i wyjątkowej przyrody; wyspą wolnocłową.
    • Penang (Pulau Pinang) – popularna wyspa znana dawniej jako „Perła Orientu”.
    • Johor Bahru - stolica Johor i brama do Singapuru.
    • Kuching – stolica Sarawaku.
    • Malakka - „Historyczne miasto” Malezji z architekturą w stylu kolonialnym.

    Meczet o zachodzie słońca, Kota Kinabalu

     

    Prawa gejów w Malezji

    Malezja zachowuje brytyjski kodeks karny epoki kolonialnej, który kryminalizuje seks gejowski. Potencjalne kary obejmują grzywny, kary więzienia, a nawet kary cielesne. W rzeczywistości prawa te są rzadko stosowane. Obywatele muzułmańscy mogą zostać oskarżeni w specjalnych sądach islamskich. Nie ma oficjalnej organizacji nalegającej na dekryminalizację seksu homoseksualnego lub ustanowienie praw LGBT w Malezji.

    Rząd w dalszym ciągu zakazuje wydarzeń, które próbują podnosić kwestie LGBT, takich jak festiwal sztuki „Queer Without Fear” (listopad 2011 r.), którego celem było podniesienie kwestii dyskryminacji.

     

    Scena gejowska

    Malezja przyciągnęła w 24.6 roku 2010 miliona turystów, z których wielu było gejami lub lesbijkami. Szacujemy, że turystyka LGBT jest warta prawie 1 mld USD rocznie dla kraju.

    Kuala Lumpur, liczące zaledwie 1.6 miliona mieszkańców, jest szóstym najczęściej odwiedzanym miastem na świecie i odwiedza je rocznie prawie 10 milionów turystów, z których wielu to geje i lesbijki. Szacujemy, że turystyka LGBT w samym Kuala Lumpur jest warta od 300 do 400 milionów dolarów rocznie.

    Poza Kuala Lumpur jest bardzo niewiele miejsc otwarcie gejowskich. Jednak podróżujący geje mogą spodziewać się ciepłego powitania w większości, jeśli nie we wszystkich ośrodkach wypoczynkowych i hotelach.

     

    Dojazd do Malezji

    Malezja posiada dobrze rozwiniętą krajową infrastrukturę transportową. Operator budżetowy AirAsia zmienił podróże lotnicze zarówno w Malezji, jak i w regionie, korzystając z i z ogromnej sieci lotnisk.

    Wszystkie loty międzynarodowe do Malezji lądują na Międzynarodowym Lotnisku Kuala Lumpur (KUL), położonym 50 km na południe od miasta.

     

    Poruszanie się po Malezji

    Malezja ma dobrą sieć autostrad, a standardy jazdy są powyżej średniej dla Azji. Ruch w Malezji odbywa się po lewej stronie drogi (kolejna spuścizna brytyjska).

    Taksówki z licznikiem są powszechnie dostępne we wszystkich miastach i miasteczkach i są stosunkowo tanie. W Kuala Lumpur licencjonowane taksówki są zwykle w kolorze czerwono-białym lub żółtym.

     

    Kiedy Odwiedź

    Malezja ma ogólnie słoneczny klimat tropikalny z dużą ilością opadów deszczu. Czerwiec i lipiec to najsuchsze miesiące – chociaż w tych miesiącach średnie opady mogą przekraczać 130 milimetrów.

     

    Visa

    Większość narodowości może wjechać do Malezji bez wizy – chlubnymi wyjątkami są obywatele Izraela, Serbii i Republiki Czarnogóry. Większość turystów otrzymuje stempel wjazdowy ważny przez 30 lub 90 dni.

    Odwiedzający z podwójnym obywatelstwem powinni wjechać do Malezji na tym samym paszporcie, którym wyjeżdżali z ostatniego kraju.

     

    Wybierz język

    Językiem urzędowym Malezji jest malajski. Angielski jest przedmiotem obowiązkowym we wszystkich szkołach i powszechnie używanym w większości miast.

     

    Pieniądze

    Walutą malezyjską jest Ringgit. Banki czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09:30-16:00. Niektóre oddziały są otwarte w sobotnie poranki. Karty kredytowe i debetowe są powszechnie akceptowane (z wyjątkiem amerykańskich kart debetowych bez chipów).

    Oszustwa związane z kartami nadal stanowią problem w Malezji, więc używaj plastiku tylko w renomowanych sklepach i hotelach i nie pozwól, aby Twoja karta została zabrana z oczu.

     

    Godziny pracy

    Większość sklepów działa od 10:30 do 21:30 lub 22:00, siedem dni w tygodniu.

     

    W co się ubrać

    Odzież dzienna – szorty i koszulki w ciągu dnia. Nie zaleca się stosowania zbyt obcisłych lub odsłaniających podkoszulek lub szortów.

    Jedzenie poza domem – eleganckie dżinsy i T-shirty lub koszulki polo.

    Club Wear – dżinsy i koszulki.

    Odzież do sauny – zabierz ze sobą własne klapki i prezerwatywy.

     

    Woda pitna

    Woda z kranu nadaje się do picia, ale większość ludzi ma tendencję do wrzenia lub filtrowania przed spożyciem. Woda butelkowana jest bardzo tania i najlepsza dla turystów.

     

    Elektryczność

    Gniazda elektryczne to brytyjski typ BS-1363 typu G (trzy kwadratowe piny). Energia elektryczna jest dostarczana pod napięciem od 220 do 240 V prądu przemiennego.

     

    Narkotyki

    Malezja surowo traktuje przestępstwa narkotykowe. Wyrok śmierci jest obowiązkowy w przypadku handlu narkotykami. Kara za konsumpcję wynosi do 10 lat więzienia. Możesz zostać skazany za nielegalną konsumpcję, jeśli w twoim systemie zostaną znalezione ślady nielegalnych narkotyków, nawet jeśli możesz udowodnić, że były one spożywane przed wjazdem do Malezji.

    Jeśli w Twoim pokoju hotelowym zostaną znalezione narkotyki – nawet jeśli nie są Twoje, możesz zostać skazany za handel ludźmi. Zachowaj czujność, zapraszając gościa do swojego pokoju na noc. Nie ryzykuj.

    Dołącz Travel Gay Newsletter

    Czy coś jest nie tak?

    Czy brakuje nam nowego miejsca lub czy firma została zamknięta? A może coś się zmieniło i jeszcze nie zaktualizowaliśmy naszych stron? Skorzystaj z tego formularza, aby nas o tym powiadomić. Doceniamy twoją informację zwrotną.