Gdzie bycie gejem jest nielegalne? Najbardziej homofobiczne kraje w 2024 r
Kraje, których jako podróżnik LGBTQ+ powinieneś unikać lub podchodzić do nich ostrożnie
W ostatnich dziesięcioleciach prawa osób LGBTQ+ poprawiły się w niespotykanym dotąd tempie. Jednakże poza światem zachodnim przepisy antygejowskie nadal znajdują się w wielu księgach ustaw. W niektórych krajach przepisy te są rzadko egzekwowane. W innych egzekwowane są prawa antygejowskie, co może skutkować nawet karą śmierci.
To nie jest łatwy temat, ale nieunikniony. Są to kraje, których podróżujący LGBTQ+ powinni unikać dla własnego bezpieczeństwa lub odwiedzać je z zachowaniem ostrożności.
1. Nigeria
Krajobraz prawny:
Nigeria egzekwuje jedne z najsurowszych na świecie przepisów wobec osób LGBTQ+, przewidując surowe kary, w tym długie wyroki więzienia w południowych stanach i karę śmierci w północnych regionach objętych prawem szariatu.
Zalecenia dotyczące podróży:
Ze względu na surowe ograniczenia prawne i wysoki poziom dyskryminacji społecznej zdecydowanie odradza się podróżom LGBTQ+ Nigerię.
2. Iran
Krajobraz prawny:
Iran jest jednym z niewielu krajów, w których czyny homoseksualne podlegają karze śmierci. System prawny opiera się na prawie islamskim, które surowo zabrania związków homoseksualnych. W Iranie wykonano niedawno egzekucję na homoseksualistach za przestępstwo sodomii wśród wyrażających zgodę dorosłych.
Zalecenia dotyczące podróży:
Osoby LGBTQ+ powinny unikać podróży do Iranu, ponieważ kary prawne i postawy społeczne stwarzają znaczne ryzyko.
3. Uganda
Krajobraz prawny:
Uganda znalazła się w centrum uwagi dzięki „ustawie antyhomoseksualnej”, która proponuje surowe kary za akty homoseksualne. Pomimo sprzeciwu na arenie międzynarodowej nastroje w kraju pozostają w dużej mierze niekorzystne dla praw osób LGBTQ+.
Zalecenia dotyczące podróży:
Biorąc pod uwagę surowe kary prawne i powszechną homofobię, Uganda jest uważana za jeden z najmniej bezpiecznych krajów dla podróżujących LGBTQ+.
4. Rosja
Krajobraz prawny:
W Rosji ustawa o „propagandzie gejowskiej” zabrania promowania „nietradycyjnych związków seksualnych” wśród nieletnich. Prawo to zostało wykorzystane do powstrzymania marszów dumy gejowskiej i zatrzymania działaczy LGBTQ+. Prawo zostało niedawno zaktualizowane i uwzględnia bardziej surowe ograniczenia po inwazji Rosji na Ukrainę. Większość barów dla gejów w Rosji została zmuszona do zamknięcia.
Zalecenia dotyczące podróży:
Wrogość wobec społeczności LGBTQ+ jest wszechobecna, a otoczenie prawne restrykcyjne. Zaleca się ostrożność w przypadku osób LGBTQ+ odwiedzających Rosję.
5. Jemen
Krajobraz prawny:
W Jemenie homoseksualizm jest zakazany, a prawa wywodzące się z szariatu przewidują karę śmierci dla mężczyzn i karę więzienia dla kobiet dokonujących czynności seksualnych z osobami tej samej płci.
Zalecenia dotyczące podróży:
Wysokie ryzyko związane z tymi karami prawnymi w połączeniu z niezwykle konserwatywnym podejściem społecznym do praw osób LGBTQ+ sprawia, że Jemen jest niebezpiecznym kierunkiem dla podróżnych LGBTQ+.
6. Arabia Saudyjska
Krajobraz prawny:
W Arabii Saudyjskiej wszelkie nieheteronormatywne zachowanie jest nielegalne w świetle prawa szariatu i może skutkować karami, takimi jak grzywny, kara więzienia i kara śmierci.
Zalecenia dotyczące podróży:
System prawny i normy społeczne w Arabii Saudyjskiej tworzą środowisko niebezpieczne dla podróżnych LGBTQ+. Biorąc to pod uwagę, istnieją doniesienia o kwitnącej podziemnej scenie gejowskiej wśród lokalnych gejów. Wydaje się, że władze przymykają oko, jeśli takie spotkania są bardzo dyskretne. Jednakże nierozsądne byłoby, gdyby osoba z zewnątrz próbowała uzyskać dostęp do takich scen.
W ramach obecnego programu modernizacji Arabii Saudyjskiej mamy podstawy mieć nadzieję, że podróżujący homoseksualiści będą mogli odwiedzać Arabię Saudyjską w nadchodzących latach.